مونوریل

جرثقیل سقفی مونوریل

جرثقیل مونوریل، در صنایع بسیار مورد استفاده است زیرا می‌توان آن را در هر گوشه‌ای از سالن استفاده نمود. از آنجا که مسیر حرکت این جرثقیل قابلیت ساخت سفارشی حتی به شکل قوس‌دار دارد، می‌توان آن را در همه جا استفاده کرد. در دیگر جرثقیل‌ها،‌ طول دهانه ثابت است و پل توسط چرخ‌ها به کلگی وصل می‌شود درحالی که در مونوریل‌ها، مسیر به‌صورت سفارشی برای سالن طراحی می‌شود و بالابر روی آن توسط ترولی حرکت می‌کند. این قدرت مانور، مونوریل را در صنایع سبک بسیار محبوب کرده است. با توجه به نداشتن حرکت عرضی در مونوریل‌ها، 4 حرکت برای آن تعریف می‌شود: حرکت جلو و عقب در طول مسیر  و حرکت بالا و پایین قلاب.

0 +
پروژه‌های جرثقیل مونوریل فیروزا

جرثقیل سقفی مونوریل چیست؟

همانطور که از اسم این جرثقیل پیدا است، دارای یک ریل است. این جرثقیل از یک تیر (ریل) و یک بالابر تشکیل شده است. در جرثقیل مونوریل، بر خلاف دیگر جرثقیل‌ها، طول مسیر حرکت بالابر ثابت نیست. مسیر حرکت در این نوع جرثقیل به‌صورت سفارشی ساخته می‌شود. بالابر نیز به همراه ترولی روی پل می‌نشیند و بار را جابه‌جا می‌کند. این جرثقیل از نوع سبک به شمار می‌رود و برای فضای داخلی سالن‌ها استفاده می‌شود. 

انواع جرثقیل سقفی مونوریل

جرثقیل سقفی مونوریل را می‌توان بر دو اساس دسته بندی کرد. یکی بر اساس مسیر حرکت و دیگری بر اساس نوع جابه‌جایی بالابر. هر کدام از این دو دسته‌بندی خود شامل دو نوع می‌شوند؛ دسته‌بندی بر اساس مسیر حرکت شامل، مسیر حرکت مستقیم و مسیر حرکت منحنی است و دسته‌بندی بر اساس نوع جابه‌جایی بالابر نیز شامل دو نوع دستی و خودکار است. در نوع دستی جابه‌جایی بالابر از طریق اعمال نیرو، توسط اپراتور انجام می‌شود؛ اما در نوع خودکار، جابه‌جایی بالابر توسط کنترلر و مکانیزم الکتریکی صورت می‌پذیرد.

کاربرد جرثقیل سقفی مونوریل

نوع طراحی جرثقیل سقفی مونوریل آن را بسیار کاربردی کرده است. قابلیت طراحی مسیر در این نوع جرثقیل باعث شده که در خطوط تولید نقش بسیار مهمی را ایفا کند. مونوریل قابلیت بلند کردن اجسام و انتقال آن‌ها در خطوط تولید را دارد. معمولا از این جرثقیل برای جابه‌جایی بارهای تکراری (مانند جابه‌جایی قطعات در خطوط تولید) استفاده می‌گردد. جرثقیل سقفی مونوریل را در خطوط تولید خودروسازی، پتروشیمی، فلزات، صنایع پلیمر، انبارها و … به وفور می‌توان یافت.

اجزای جرثقیل سقفی مونوریل

ساختار جرثقیل مونوریل بسیار ساده است و اجزای کمی دارد که می‌توان آن را به دو بخش تقسیم کرد. بخش اول شامل بالابر و ترولی و بخش دوم شامل تیر حمال است. بالابر روی چرخی سوار است که می‌تواند دستی یا برقی باشد. معمولا تعداد چرخ‌ها در نمونه‌های مربوط به بارهای سبک، چهار عدد است و برای بارهای سنگین از هشت چرخ جهت سهولت در حرکت استفاده می‌گردد. تیر نیز می‌تواند هم روی ستون‌های زمینی نصب شود و هم از سقف سالن آویزان باشد.

طراحی جرثقیل سقفی مونوریل

آنچه در طراحی جرثقیل مونوریل، بیشتر مورد توجه و دارای اهمیت است طراحی تیر یا همان ریل است. بعد از طراحی تیر، محاسبات و انتخاب بالابر و چرخ مناسب برای آن مطرح می‌گردد. طراحی تیر و در واقع مسیر حرکت بار بسیار به فضای سالن مورد نظر وابسته است. در خطوط تولید، جهت طراحی جرثقیل سقفی مونوریل، فرآیند تولید بررسی شده و بر اساس نوع باری که جرثقیل مونوریل قرار است جابه‌جا کند، نوع بالابر تعیین و ریل آن طراحی می‌شود. 

معرفی اجزا جرثقیل مونوریل فیروزا نمایندگی دماگ آلمان
فروش جرثقیل های مونوریل دماگ المان در ایران توسط فیروزا

نصب جرثقیل سقفی مونوریل

نصب این نوع جرثقیل به ظاهر ساده به تجربه‌ی فراوانی نیاز دارد. تراز نبودن مسیر حرکت می‌تواند منجر به ایجاد اخلال در حرکت چرخ بالابر شده و حرکت را با کندی مواجه کند. از این‌رو نصب ریل در جای مناسب خود نیازمند تجربه است. هر گونه اشتباه یا عدم توجه به جزئیات، حرکت بالابر را تحت تاثیر قرار خواهد داد. 

نگهداری جرثقیل سقفی مونوریل

با توجه به استفاده‌ی چشم‌گیر از جرثقیل مونوریل در خطوط تولید و انبار‌ها، این نوع از جرثقیل به نگهداری دوره‌ای مداوم نیاز دارد. خرابی در این تجهیز، موجب توقف خطوط تولید یا اخلال در انبارها خواهد شد. نتیجه‌ی این توقف، خسارات مالی جبران ناپذیر به خطوط تولید است. از این رو ادوات این جرثقیل به‌خصوص سیستم بالابر و چرخ‌ها باید به‌طور مداوم بررسی گردند.

تعمیرات جرثقیل سقفی مونوریل

خوش‌بختانه جرثقیل‌های سقفی مونوریل از سیستم ساده‌ای برخوردار هستند. نداشتن محرکه‌های طولی برخلاف جرثقیل تک پل و دو پل، خود باعث کم شدن هزینه‌های تعمیر و نگهداری این تجهیز شده است. عمده‌ی مشکلات این جرثقیل‌ها مربوط به بالابر و سیستم انتقال آن است. علت خرابی‌های احتمالی، ترافیک بالای استفاده از این جرثقیل‌ها است. تعویض سیم بکسل‌ها، تعمیر موتور بالابر و مشکلات برقی، از عمده موارد نیاز به تعمیر در این نوع جرثقیل‌ است.

معرفی کامل انواع جرثقیل های مونوریل فیروزا نمایندگی دماگ المان

خبرنامه فیروزا

تماشا تحول در صنعت

اگر عضوی از خانواده صنعت ایران هستید و هنوز عضو خبرنامه فیروزا نشده‌اید، با پر کردن فرم، عضوی از خانواده فیروزا شده و خبرنامه را دریافت کنید.

فرم دانلود خبرنامه فیروزا

جهت دانلود خبرنامه